Belgesel Film Nedir?

Televizyon kumandasını elimize alıp değiştirdiğimizde, karşımıza çıkan kanallardan en az biri muhtemelen Belgesel kanalı olacaktır. İçerdiği konular açısından bizleri çeşitli, renkli ve gerçekçi bir dünyaya davet eden Belgeseller, hep ilgimizi çekmemiş midir sizce de? O halde birde Belgesel Filmlerin ne manaya geldiğine bakalım.

Yüzyılı aşan ömrüyle Belgesel film, içerdiği konu bütünlüğü ve gerçeğin yeniden kurgulanışıyla bizlere yeni görsel ve işitsel imkânlar sağlar. Kısaca değinmek gerekirse Belgesel Film, gerçek konu ve materyallere dayalı araştırmaların, estetik bir bütünlükte görselleştirilmesi yoluyla seyirciye aktarılmasıdır. Belki de ilk Sinemasal yöntemdir. Temel çıkış noktasında, belirlenen konu hakkında belgeye dayalı ses, görüntü, eşya, insan ve diğer canlı, cansız türleri içerebilir. Belgesel film, Kurumsal Televizyonculukta ve bağımsız yönetmenlerce sıklıkla kullanılan bir alt-tür olarak göze çarpar. İzleyici üzerinde hem zihinsel hem de duygusal etkenleri kullanarak yoluyla sanatını gerçekçilik kavramı üzerinden aktarmayı düşünür.

Modern Dünya’da, görsel bombardıman ve kültürel aşınmalardan ötürü gözden kaybolan değerlerin bir sonraki kuşaklara aktarılmasında birçok açıdan önemli bir misyon yüklenir. Belgeseller, zaman ve mekânın, insan ve doğanın, toplumsal ve bireysel değişimlerin gözlem ve tespitleri açısından her zaman başvurabileceğimiz kaynaklardır. Özellikle günümüzde “Beyaz Ekran” dediğimiz Televizyon vasıtasıyla, Sinema salonlarından daha ulaşılır konuma gelen Belgesel Filmler, gerçekliğin yaratıcı boyutta ele alınmasıyla her kesimden seyirciye ulaşabiliyor. Gerçeklik olgusunu tekrardan fark edebilmemizi ve gözlem gücümüzü daha duyarlı kullanmamızı sağladığı kuşkusuzdur.

Okunma 5642 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Sinema Nedir? Senaryo Nedir? »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.