Senaryo Nedir?

Gündelik hayatımızda gelişen olaylar ve durumlar karşısında; “Bu işin içinde bir iş var!” deriz. Gerçekten de olabilir. Daha çok kurgulanmış olayların gidişatı bizde bu tür bir izlenim bırakır, değil mi?

O halde bir senaryo söz konusudur bu durumda. Eğer herhangi bir türde film çekmeyi düşünüyorsak, pek az örnekte karşılaşacağımız gibi yazılı bir metin olmaksızın o filmi çekmemiz mümkün olmaz.

İşte tam da bu noktada senaryo devreye girer. Kısaca tanımlamak gerekirse Senaryo; teknik bilgi, gözlem ve yaratıcılık gerektiren, Sinema sanatının kalıplaşmış yöntemleri ve teknik imkânlarıyla zaman-mekân boyutu dikkate alınarak hazırlanmış bir metin örneğidir. Sinema ve Televizyon dünyasında uygulanan yapımların omurgasını oluşturur ve görsel olarak tasarlanan kurgunun yazılı halidir. Kendine özgü kuralları bulunan “Senaryo Yazımında, yaratıcı bir gözlem gücüne dayalı genel kültür ve yazım becerisi dikkate alınır. Diğer yandan hazırlanan senaryo iki yönlü düşünülmek durumundadır. Birinci yöntem; hikâye edilen durumun çeşitli açılardan dikkat çekilir olması için kahraman, yan karakterler, olay örgüsü ve gerilim temaları ön plana çıkarılmalıdır. Bunun içinde, uygulanacak senaryo metni, sinema dili ve koşulları açısında iyi bir çözümlenmeli, ele alınan hikayenin dramatik yapısı kurulmalıdır. İkinci yöntemi ise; Sahneleme yöntemleri açısından çekim açıları, görüntü ve sesle ilgili ayrıntıların düzenlenmesiyle oluşur.

Bir senaryo yazımında dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan bazıları ise, öncelikle kısa bir Taslak Öykü yani Sinopsis hazırlanması, daha sonra bu öykünün ayrıntıları için Geliştirim Senaryosu yani Tretman yazılır. Tretman, karakter oluşturma, çevre ve mekan özelliklerini belirtme ve hareketlerin belirlenmesiyle oluşur. Ayrımlama Senaryosu ise tüm bu kurgunun tamamlanmış halidir. Bundan sonraki evreyi Çekim Senaryosu oluşturur. Film bittiği zaman oluşacak son biçimin, en küçük detaylarını içeren halidir. Bundan sonraki aşamada çekim devreye girer.

Okunma 4290 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.