Sinema filminde rol almak istiyorum

“Oyuncu için kendi yoktur rolü vardır” Stanislawski

Son yıllarda sinemalarda gördüğümüz ve televizyonda hayranlıkla izlediğimiz beyaz perde’nin yıldızlarına hiç özendiğiniz olmadı mı? Peki, bir gün sizde onlar gibi olmayı hiç arzulamadınız mı?

Herkes oyuncu olmayı arzular, bu yazıda da bu konuya değinmeye çalışacağız. Sinema ve dizi yapımcılığı sektörlerinde iş bulmak, gelişen film endüstrisi içerisinde yer edinebilmek için sizlere birtakım önerilerimiz olacak. Fakat bu imkâna kavuşmak için esaslı bir eğitim, özgüven, disiplinli bir hayat ve dahası yetenekli olmak gerekli. Diğer yandan oyuncu olmanın temel gereksinimleri arasında sahne sanatları ve görsel sanatlara ilgili olmakla beraber sürekli öğrenmeye de açık olmak gerekli. Farklı alanlarda genel kültür edinmeli, sanat dalları hakkında bol bol okumalar yapmalısınız. Günlük hayata yönelik davranış şekilleri, psikolojik tahlillerde bulunmak ve sürekli gözlem ve taklit yeteneğinizi geliştirmenizin yararını zaman içerisinde kavrayacaksınız. Oyunculuk kavramının Tiyatro Oyunculuğu ve Kamera Önü Oyunculuk gibi iki farklı kategoriyi içinde barındırdığını bilmeniz önemlidir. Sahne deneyiminizin gelişmiş olması, dahası açık tabiriyle “Sahne Tozu”’nu yutmuş olmanız, ilerleyen dönemlerde yer alacağınız Kamera önü oyunculuk deneyimlerinde size kılavuz niteliğinde yardımcı olabilir. Unutmayın ki Oyunculuk mesleği yaşama dair durum ve tavırları, duygu hallerini yansıtmayı ve canlandırmayı amaçlayan, bu noktada var olan bir iş alanı. Bu mesleği seçmek sizi “Hayatın Aynası” konumuna getirecektir.

Üniversitelere bağlı Güzel Sanatlar Fakülteleri Tiyatro ve Sahne Sanatları bölümlerinde eğitimi alabileceğiniz gibi kimi Oyunculuk Eğitimi Programlarından, kurslardan da edineceğiniz deneyimler yararlı olacaktır. Bu arada mümkün olabildiğince Kısa film, Tiyatro oyunları ve benzer sanatsal etkinlikler içinde olmaya özen göstermelisiniz. Daha sonra ise cast ajanslarının sunduğu imkânlardan da yararlanabilirsiniz. Bahsedilen ajanslara kayıt yaptırdıktan sinema ve dizi film, reklam çekimleri gibi alanlarda iş deneyimleri edinmek şansı bulacaksınız. Bu ajansların sizlere sağladığı olanaklar arasında dizi ve sinema yapımlarında oyuncu ve yardımcı oyuncu temin etmek başlıca avantaj. Çünkü yapım şirketleri üstlendiği prodüksiyona oyuncu ve figürasyon bulmak için cast ajanslarıyla irtibat içindedirler. Bundan sonrası için cast ajansı üzerinden size ulaşacak teklifleri iyi değerlendirmek ve yapılacak oyuncu seçmelerinde başarılı olmak için vazgeçmeden çalışmanız isabetli olacaktır.

Sonuç olarak bir gün hayal olarak gördüğünüz ve ulaşılmaz sandığınız yıldızlarla aynı setlerde omuz omuza emek sarf edip, hak ettiğiniz noktalara ulaşmak işten bile değil!

Okunma 7383 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Senaryo Nedir? Kısa Film Nedir? »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.