Kısa Film Nedir?

Sinema dünyasına adım atmakta en baştan gelen unsurlardan biri de, tabii ki kısa filmler.

Zamanla sinemaya gönül vermiş her yönetmen adayının başvurduğu bir yöntem haline geldiği biliniyor. 1910’lu yıllarda yaygınlık göstermeye başlayan kısa film çalışmaları, daha sonraları bağımsız film yapımcıları ve amatör sinemacılar arasında yaygınlık göstermiştir.

Sinemanın ilk zamanlarında gösterilen “Sessiz sinema” örnekleri de bu kategoride yer alırlar. Uzun metrajlı filmlere oranla daha öznel ve kendi içlerinde daha özgür ortamlar vaat etmesiyle, sektör içinde kendine yol bulduğu gözlenmektedir. Kısa film hakkında oluşmuş evrensel bir tanım bulunmamakla birlikte, en kabul edileni, uzun metrajlı yani   ( en az 40 dakikadan uzun) olmayan filmler için geçerlidir. Özellikle yarışmalarda kabul edilen standart uzunluk, zaman zaman değişmekle birlikte 15 dakikalık süreleri aşmayacak şekilde değerlendiriliyor. Kısa film alanında Deneysel, kurmaca ve animasyon türlerinin yanı sıra birçok türde kısa filmler yapılabilmekte.

Başka bir açıdan bakacak olursak; konuyla ilgili kurumlar tarafından belirlenen bazı ölçütler var. Kısa film tanımı içerisinde temel bazı unsurlar yer almaktadır. Bunlara göre kısa film tanımına girmeyen fakat sıklıkla karşımıza çıkan öğeler yer almakta. Kısa film kategorisinde kabul edilmeyen yapımlara şunları dahil edebiliriz. Özellikle filmlere ait fragmanlar; tanıtım için filmden alınmış jenerik ve benzeri video görselleri ve Televizyon için yapılmış Tv dizileri ile filmlerini sayabiliriz. Ayrıca yine deneme çekimleri içeren Pilot bölümlerde buna dahil edilebilir.

Kısa Film olarak değerlendirilenler :

Fragmanlar ve reklamlar
Uzun metrajlı bir filmden alınmış parçalar (jenerik vs.)
TV dizilerinin yayınlanmamış bölümleri
TV dizilerinin satılmamış pilot bölümleri
Kısa bazı film örnekleri

Ghost Recon: Alpha
Logorama
The Ark
Curfew
Hotel Chevalier
Born to Be Wild
Kalem

Okunma 6088 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.