Sinema eğitimi nasıl alınır?

Sinemaya tutkuyla bağlısınız ve bu konuda ciddi bir eğitim almayı düşünüyorsunuz. Hayalleriniz arasında bu sektörde yer alabilmek, bu eğlenceli, yaratıcı ve çok yönlü sanatsal ortamın bir bileşeni olmak yer alıyor.

Belki belirli ölçütlerde iyi bir sinema yönetmeni, yaratıcı ve ileriyi gören senarist yahut farklı dünyaları keşfedebilen bir görüntü yönetmeni olacaksınız. Tabii ki sinema eğitimi bu birkaç mesleki alanla sınırlı değil.

Bünyesinde yüzlerce insanı barındıran bu alan hakkında, film yapımına dair yüzlerce merak uyandırıcı soru bulunmakta. Hangi alanda, ne tür imkanlarda iş yapabileceğimize dair birçok seçenek önümüzde bulunmaktadır. Günümüzde iyi bir iş sahası olan bu alanlarda, çalışanlar nitelikli eğitimden geçmiş ve uygulama yapabilme fırsatları yaratmış kimselerden oluşuyor. Eskiden yaygın olan “okullu olmayan” tabirini ortadan kaldırırcasına çağın gereksinimlerini özümsemiş ve vizyon sahibi bir kadro her dönem okullardan mezun olmaktalar. Başlangıç olarak, Yüksek öğreniminizi bu alanlarda yaparak başlayabilirsiniz. Üniversitelere bağlı Güzel Sanatlar ve İletişim fakültelerinin Sinema-Tv, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Grafik tasarım tarzı bölümlerine girmek temel teknik ve kültürel bilgiyi almak için birebir. Öte yandan bu alanlarda alacağınız eğitimler neticesinde sektöre dair yapım, dağıtım ve gösterimi içeren profesyonel deneyimler edineceksiniz.

Şüphesiz ki sanıldığının aksine, film yapım ve yönetim işi ciddi zorlukları olan bir meslek. Sadece ilgili bölümlerde alınacak temel eğitim bu konuda yeterli olmayacaktır. Sinema eğitimleri sektörde yer edinmiş uzmanlarla bir araya gelmenizi sağlayabilir. Yapımcılardan, yönetmenlere; oyunculardan, animasyon, dijital efekt , ses efekti gibi teknolojileriyle ilgili sanatçılar! Yüzlerce profesyonelle tanışmak sizler için ciddi bir gelişme şansı yaratabilir. Ülkemizde başlıca büyük kentlerde yer alan Sanat okulları bulunmakla birlikte, yurtdışında da daha gelişmiş olanaklara sahip profesyonel okullarda burslu yahut ücretli eğitim alabilirsiniz. Birden fazla başlıkta alacağınız eğitimlerle yetenekli olduğunuz alanlarda kariyer hedeflerinize odaklanabilirsiniz.

Yurtdışı Sinema eğitimi almak istediğiniz takdirde karşılaşacağınız bazı durumlar olacaktır. Özellikle Lisans ve Master derecelerindeki eğitimler için kabul ve başvuru şartlarının zorluğu dikkat çekmekte. Öncelikle bir portföy oluşturmanız zaman içerisinde yapacağınız başvurularda en önemli başvuru kaynağınız olacak. Portföyünüzde kısa film ve fotoğraf çalışmalarınız, katıldığınız yarışmalar ve özgeçmişiniz, senaryo örneklerinizde olmalı. Başvuru sürecinde, orta ve iyi derecede yabancı dil bilmeniz büyük avantaj. Dünyada bu bahsedilen öncü özellikleriyle ün salmış birçok okul bulunuyor. Avrupa sinemasının üretim merkezleri arasında Fransa, İtalya ve İngiltere başta olmak üzere eski Doğu Bloku ülkelerinde de zengin bir sinema deneyimi olduğunu da bilmek gerekli. Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti’nin de dahil olduğu ülkelerde Sinema Sanatı ulusal ve uluslar arası isimlerin oluşumunda yarattığı kaynak ve destek onları ünlü sinema ekolleri olmak noktasında başarıya taşımıştır. Her şartta bahsi geçen Sinema okullarında alacağınız eğitim sizlerin başarılı birer sanat üreticisi olmak noktasında ileriye taşıyan referanslar sağlayacaktır.

Tiyatro Evi'nde çeşitli sinema kursları ve sanat okullarıyla sinema ve sinemaya bağlı diğer alanlarda verilen eğitimleri inceleyebilirsiniz.

Okunma 4918 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.