Drama, 19. yüzyılın ortalarında trajedinin sıkı kurallarına bir başkaldırı olarak ortaya çıkmıştır. Amiyane tabirle drama, ortaya karışık bir tiyatro çeşitidir dersek yanlış olmaz. Drama, trajedi ile komediyi bir araya getiren tiyatro çeşididir. Sözlük anlamının ötesinde drama türünü incelersek, modern tiyatronun yalnızca aristokrat zümrenin yaşamını ya da hayatın eğlenceli, hoş ve güldürü öğesi taşıyan taraflarının sahneye konmasının yeterli bulunmaması sonucu ile hayatı birçok tarafıyla temsil etme arzusunun harmanlanması sonucunda doğduğunu söyleyebiliriz.
 
Drama türünün başlıca özellikleri;
 
  • Konusunu başta gündelik yaşam ve tarihi dönemler olmak üzere çok çeşitli bir yelpazeden seçebilir. Bu yelpazede; kader, umut, neşe, kuşku, tasa, facia ve komik davranışlar bir arada bulunabilir. 
  • Oyunun kahramanları soyluların yanı sıra, sıradan insanlar arasından da seçilir.
  • Tek bir oyunun içinde, hem acı hem de güldürü öğeleri yer alır.
  • Drama seyirciden çekinmez. Bu nedenle olaylar seyircinin karşısında gerçekleştirilir. Hatta öyle ki en kanlı ve çirkin sahneler kolaylıkla sergilenir.
  • Trajedi'nin üç birlik kuralını tamamıyla reddeder. 
  • Şiir ve nesir birbirine geçmiş ve karışık bir halde bulunur.
  • İnsani temalardan çok toplumcu ve milli konuları işler.
  • Üç perdeden, beş perdeye kadar olabilir.
  • Dram eserlerinin temel amacı; gerçekleri göstermektir.
  • Drama'nın üzerinde yapılan bazı değişiklikler ile; piyes, melodram ve feeri gibi akımlar da türemiştir. Piyes; dramın ciddi ve ağırbaşlı yazılmış şekline denirken, duygulandırıcı ve fazla heyecan verici olanına Melodram denir. Feeri; ise bir masalın sahneye konulmuş şeklidir. 
 
Drama türü denildiğinde akla gelen ilk isimler ise; 
 
William Shakespeare, Victor Hugo ve Johann Wolfgang von Goethe'dir.

Tiyatro hakkında herşey düzenli bir şekilde sitemizi eklenecektir. Kısaca tiyatro hakkında herşey herzaman ve güncel şekilde tiyatroevi.com da olacak. Tiyatroseverler tiyatroevi.com'u takip edebilirler...

"Ortak Düşman Amerikadır" etkinlikleri sürüyor. Etkinlik son olarak Çanekkale'de yapıldı. Etkinlikle ilgili değerlendirmeyi her zaman olduğu gibi Mehmet Esatoğlu gönderdi.

"İki küçük otobüs İstanbul ve İzmir’den yollara düştü. Biri Marmara diğeri Ege Denizi kıyılarından hızla geçti. Bir çay molası bile veremeden. Aceleleri vardı, Çanakkale’ye doğru gidiyorlardı.

Önce İzmir’den kalkan ulaştı Çanakkale’ye. Kentin dört bir yanı afişlerle donatılmıştı. Hızla geçerken bile fark ediliyordu. Afişlerde “Ortak Düşman Amerikadır” yazıyordu.

Mardin'in Yalım Köyü'nde ingilizce öğretmenliği yapan bir okurumuz, geçenlerde bir posta gönderdi bize. Orada ilköğretim çocuklarıyla yaptığı oyun çalışmasını anlatıyor. Hem de ingilizce çalışılmış bir oyun. Yayınlayıp yayınlayamayacağımızı soruyor. Elbette ki, gelen bilgileri biraz derleyip toparladıktan sonra yayınlayabileceğimizi belirttik. Türkay öğretmenin bir dileği daha vardı, ama onu biz gerçekleştiremeyiz diye ilgililere bilgi vermek isteriz. Haberin basılı bir dergide yayınlanması! İletişim çağında her ne kadar internet vazgeçilmez bir unsur haline geldiyse bile, yine de elle tutulan bir şey daha etkileyici oluyor hala! Umarız bu haberden sonra bir tiyatro yayınımız, bu çocuklarımızın ömür boyu taşıyacakları bu mutluluğu paylaşmak isterler.