Tiyatro ve sinema oyunculuğunun farkları nelerdir?

Oyunculukla ilgili kariyer düşünen ya da bu sahne sanatlarına merakı olan insanların kafalarında dolaşan sorulardan biride bu. Acaba oyunculuğun çeşitleri mi var? Farklar neler?

 

Tiyatroda gerçekleşen şey; sahneye çıkmamız ve olanların dar bir zamana sığdırılması. Sahnedeyken bazı sınırlılıklarımız var, çeşitli problemlerle karşılaşabiliriz. Bazen televizyonda yayınlanan BKM'nin Çok Güzel Hareketler programındaki skeçlerde rastladığımız gibi teksti unutma, ezberi unutma ya da dil kelime hataları gibi. Ayrıca tiyatroda herkese sesimizi duyurmak zorundayız ve arka sıralarda yer alan seyircilere sesimizi duyurmaya çalışırken sesimizi yükseltmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle tüm hareketlerimizde büyümek, yükselmek durumunda kalıyor.

Sinemada ise tam tersi bir durum var. Sesimizi yükseltmenin aksine düşük veya normal tonda konuşabiliyoruz. En önemli farklardan biride zaman olayı. Sinemada ürünleri çok uzun zamanlar içerisinde çekilebiliyor. Bazı sahnelerde defalarca tekrarlanıyor. Oynadığımız sahne ve karakteri öğrenmek, içselleştirmek ve karaktere hakim olmak için şansımız oluyor. Kameralar bazen gözlerimizde bazen yüzümüzde çok yakın bir çekim yapıyor. O anlarda gözlerimizden karakterin içinde bulunduğu ruh halini anlayabiliyoruz. Bazen bir karakter hiç bir şey söylemeden ve yapmadan bir çok şey anlatabiliyor hatta bu durum oyuncuyu iyi oyuncu olarak kabul edilmesini sağlayabiliyor.

Dizi oyunculuğunda ise belirleyici biraz zaman problemi. Diziler kısa zamanda çekilmek durumunda oluyor. Kameraların açıları çok çabuk değişebiliyor. İstisnalar dışında bir dizide bir mekanda oyuncu 5-10 dakika dalıp birşeyler düşündüğü bir sahneye pek yer olmuyor. Bu nedenle dizi ve tiyatroya göre sinema oyuncuyu daha özgür bırakıyor ve daha fazla zaman veriyor.

Okunma 4684 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 12 Ağustos 2015 12:58
Bu kategoriden diğerleri: İyi Bir Oyuncu Nasıl Olunur? »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.