Oyuncu olmak için fiziksel özellikler önemli mi?

Güzellik, yakışıklılık, görsel etkileyicilik ve simetri insanlık varolduğundan beridir önemli bir unsur olmuştur. Hele bu sahnede olmak, birşeyler sunmak ise nasıl görünüldüğü sorusu epey kafaları meşkul edebilir.

Oyuncu adayları da bu soruyu içlerinden geçirebilirler. Oyuncu olmak istiyorum ama fiziksel özelliklerim yeterli mi? Elbette güzel görünmek, yakışıklı olmak herkes tarafından istenen birşey ve bu özelliklerle insanı sahnede görmek istenmeyecek bir hal değil hem oynayan hem seyreden için. Fakat sinema ve sahne, yaşamın tüm hallerini canlandırdığı için diğer bir ifade ile "insanı insana insanca anlatma sanatı" olduğundan sahnede her role uygun insanlar aranır. Fiziksel özellikler bu noktada belirleyicili değildir. Bir insan sırf fiziksel özellikleri için oyuncu olamam dememelidir.

Sinemada tanıdığımız ünlü olmuş, etkilemiş ve tarihin sayfalarında kendine yer bulmuş bir çok artist, aktrist vardır. Hatta sahip oldukları kusurlarla oynadıkları role daha uygun hale gelmişlerdir. Son zamanlarda çekilen serilerden örnek vermek gerekirse, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap olarak yazılan fantastik romanlar ve onlardan uyarlanan filmler oynayan ana karakter Daniel Radcliffe ve diğer karakterlerden Rupert Grint inanılmaz yakışıklı ve etkileyici fiziksel görünümlere sahip oyuncular olmamalarına rağmen filmlerdeki performansları tartışmasızdı. Sinema ve sahne dünyasına adım atacakların fiziksel görünümden ziyade yetenek, eğitim ve çok çalışmayı öncelemeleri onlar için asıl önemli olan temel unsurlardır.

Okunma 14780 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 12 Ağustos 2015 12:57

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.