Yetenek olmadan oyuncu olunabilir mi?

Oyunculukla ilgili yazı dizimize devam ediyoruz. Yine bir soru daha, merak edilen şeylerden biri de oyunculuk mesleğinde yeteneğin yeridir. Yeteneği olmayan birinin çeşitli nedenlerle sahnede olmak istemesi ne kadar mantıklı olabilir?

Daha önceki makalelerimizde belirttiğimiz gibi oyunculuk bir süreç, çalışma ve eğitim işidir. Fakat bunlar ne kadar önemliyse yetenekte o kadar belirleyicidir diyebiliriz. Bir işi istemek, hatta o iş için eğitim almak veya ekonomik bedelleri ödemek yeterli olmuyor. Oyunculuk etkileyici ve eğlenceli gözüksede çok ciddi bir iştir.

Resmi seven, resim yapmak isteyen herkes ressam olamayacağı gibi yazı yazabilen herkeste yazar olamaz. Özellikle sanatla alakalı meslekler ve uğraşlarda yetenek çok ciddi bir yer kaplar. Geliştirilebilmesi mümkün olduğu kadar sonradan edinilmesi pek kolay değildir. Günümüzde insanların belli fiziksel ölçülere sahip olması, komik şakalar yapabilmesi gibi özellikleri nedeniyle toplumda o insana yönelik beklentiler ortaya çıkabilir. Bazen özellikle gençler ben güzelim, yakışıklıyım ekrandaki insandan farkım nedir diyebilir ve oyuncu olmayı isteyebilir. Sahneye yıllarını vermiş insanlardan bir kaçına sorduğumuz bu soruya verdikleri cevap netti. Vurguladıkları şey; gençlerin yetenek olmadan boşuna hayallere kapılmamalarıydı.

Okunma 5038 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 12 Ağustos 2015 12:56

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.