Cast ajans başvurusu nasıl yapılır?

İster part time ister meslek olarak oyunculuğu seçin, sahneye çıkmadan ya da rol almadan oyunculuk deneyimlenemez. Sahne çıkmak isteyen oyuncu adayı, deneyimli oyuncu sinema filmleri, diziler çeken yapım şirketleriyle iletişim kurmak zorundadır.

Aynı şey manken ve modellik yapmak isteyen, tanıtım, fuar organizasyonlarında görev almak düşünenler içinde geçerlidir. Bu noktada devreye tabiiki oyuncu adayı ve firmalar arasında köprü olan cast ajansları girer. Yapım şirketleri yoğun işleri nedeniyle başvuran adayın yeterliliklerinden emin olmak isterler. Doğal olarak her başvuran oyuncuyu çeşitli mulakatlara sokmaya çalışırlarsa yeni iş yükleri ortaya çıkabilir. Bu yüzden oyuncular genellikle oyuncu ajanslarından manajerlik hizmeti alabilir, portfolyölerinde bulunmak için başvururlar.

Oyuncuların cast ajanslarına başvururken ajansların çeşitli koşulları vardır. Tabiiki en öncellikli şartlar; yetenek (oyunculuk için) ve kendine güvendir. Firmalar sürekli yeni yüzler ararlar, bu yüzden başvuru yaparken umutlu olmak gerekiyor.

Mesela reklam alanında reklamların, üretilen mal ve hizmet satışlarına yaptığı katkı yadsınmaz bir gerçektir. Bu durumda ticari firmalar bütçelerinde reklam giderlerine önemli miktarlar ayırması önemli başka bir noktadır.

Dizilere gelecek olursak; dizi çekimi yapan firmalar böylesine büyük bir rekabet ortamının içinde yeni kişilikler karakterler ve yüzler aramaktadırlar. Piyasanın bu talebi karşısında dizilerde rol almak isteyenlere daha çok fırsat çıkmakta ve dizilerde rol almak isteyenler için uygun ortamlar oluşmaktadır.

Boş zamanlarında para kazanmak isteyen öğrenciler için tanıtım ve fuar işleri uygun olmakla beraber çok farklı iş fırsatları bulabilirler.

Başvuru koşulları :

* Ajanslar başvuru için ücret almazlar, alan firmalarda vardır.
* Başvuruda kullanılan fotoğraflar yeterli ve net olmalıdır.
* Fotoğraflarda güneş gözlüğü takmak ya da yüzü kapatacak başka bir aksesuar kullanmamak gerekiyor.
* Mankenlik başvurusunda fiziksel özelliklerin yeterliliğine dikkat etmek gerekiyor.
* Profesyonel roller için ise bu konuda kabul edilir kurumlardan eğitim almış veya alıyor olmak gerekiyor.
* Oyunculuk için boy, kilo gibi özelliklerde sınırlama yoktur.
* 18 yaş altı adaylarda aile onayı gerekebilir.

Cast ajans firmalarının iletişim bilgileri sitemizin cast ajansları bölümündedir. Bu bölümü kullanarak ajanslara ulaşabilirsiniz, çoğu ajansın internet sayfasında başvuru formları bulunmaktadır, bu formlar aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sonrası firmalar değerlendirme için size sms, mail veya telefon yoluyla geri dönüş yaparlar. Olumlu dönüşler sonrası kesin kayıtlar yapılır. Soru ve fikir, düşüncelerinizi hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazarak firma sahipleri ve ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.

Okunma 6556 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 12 Ağustos 2015 12:56

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.