Doğru Nefes Alma ve Diyafram Alıştırmaları

Oyunculuk bölümüzün ses eğitimi kategorisi için bu makaleyle beraber, sesle alakalı bilgiler vermeye devam ediyoruz. Ses eğitimi için doğru nefes almak hayati derecede önemlidir.Doğru nefes almak için ise; kişi diyaframı kullanmayı öğrenmelidir. Bu ve bundan sonraki makalelerde diyafram alıştırmaları ve sesi doğru kullanmak üzerine çeşitli bilgiler ve yeri geldikçe uygulamalar verilecektir. Sesi doğru kullanmanın, sadece oyunculuk veya diksiyon eğitimi açısından değil aynı zamanda sağlığımız açısından önemi tarif edilemez bir durum arz eder.

Nefes almayla ilgili teorik bilgi vermeden önce belirtmek gerekir ki; doğru nefes alma becerileri ile sindirim sistemimizin düzenlenmesinden fiziksel ve zihinsel detoksa, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden stresle baş etmeye, mükemmel bir ses tonundan konsantrasyon arttırmaya kadar yaşam kalitemizi arttıracak birçok fayda sağlanabiliyoruz.

Soluk nasıl alınır: Dışarıda bulunan hava soluk alınarak akciğerlere çekilir. Besinlerin yanmasını neden olan oksijenin kanla değişmesi sağlanır. Nefes alma sırasında hava burun boşluğundan geçip gırtlak, soluk borusu ve iki kalın bronş vasıtasıyla akciğere gider. Nefesimizi 2 saniyede aldıysak, sekiz saniyede içimizde tutacak, dört saniye içinde verebilmeliyiz.

Soluk nasıl verilir : Yanma esnasında ortaya çıkan karbondioksitin dışarı atılmasına denir. Soluk verme sırasında alınan hava, aynı yolu izleyerek dışarı atılır. Karbondioksidin atılımına ek olarak nefes almayla vücuttan su da atılır. Alveollerden difüzyona uğrayan su sebebiyle nefes %100 nem içerir. Solunum için yaptığımız alıştırmalar, düzenli bir solunum yapmamıza göğsün, diyaframın güçlenmesine fayda sağlar. Diğer yandan üstte de belirttiğimiz gibi vücudumuzu kuvvetlendirir. Koşmak ve merdivenden çıkmak en sıradan nefes alıştırmalarından ikisidir.

Diyafram Nefesi için küçük bir uygulama : Diyafram nefesini iyi hissetmek için düz bir yere sırtüstü yatın. Sadece ağızdan hızlı ve kısa aralıklarla nefes alın. Göğüs kafesinin bittiği yerden, karın bölgesinde oluşan bir hareket var mı yok mu anlamak için iki elle göğüs kafesine hafifçe bastırın. Buna alternatif bir yol ise; yine sırt üstü uzanmışken, nefesinizi tutun ve karnınızı içeri çekip dışarı itin. Nefes almadan bunu yapabiliyorsanız, nefes alırken karnınızı dışarı itin, nefes alırken karnınızı içeri çekin. Bu yollarla diyaframla nefes almayı öğrenebilirsiniz.

Diyafram kullanımı ile doğru nefes almak için :

  • Diyaframdan
  • Sık
  • Çabuk
  • Düzenli
  • Derin
  • Gürültüsüz bir soluk almalıyız.

Diyaframla nefes sırasında ağız kapalı kalır ve burundan soluk alınır. Burnumuzla aldığımız hava ısınır ve temizlenir. Bu cümleyle beraber şimdi ses nasıl oluşur, sesin oluşumu, ses türleri gibi teorik birkaç başlıca tanıma geçelim.

SESİ OLUŞTURAN BÖLGELER

Ciğerler :

Ses için gerekli olmazsa olmaz organımızdır.

Gırtlak :

Havanın dar bir yoldan geçip dışarı atılması için gereklidir.

Ses Teli :

Bademciklere, bademciklerin hem ön hem de arka tarafını destekleyen damaktır.

Ses Boşluğu :

Ağız içi, burun arkası boşluğu, burun dahili ve burun dahiline açılan burun boşlukları ve oyukları olmadan ses üretilemez. Bu dört bölge yani ciğerler, gırtlak, bademcikler ve ses boşluğu sesi meydana getirir.

Ses türleri :

1 – Altın Ses : Parlak ses

2 – Gümüş Ses : Tatlı ve yumuşak ses

3 – Tunç Ses : Kuvvetli ses.

Çıkışlarına göre sesler :

1 – Burun Sesleri :

“ön, ün, on, en, an, un, in, nane”

2 – Dudak Sesleri :

“pino , pinpon, baba, bip”

 

3 – Diş Sesleri :

“kadı, dada, dut, tırtıl, tırsak”

4 – Boğaz Sesleri :

“a , e, ı, i, o, ö, u, ü” sesli harfler.

 

Bu yazıyla amaçlanan bir oyuncu için gerekli olan ses ritim becerisi, doğru nefes almak, sesi yönetmek , diyafram kullanımı ve sesin oluşum süreci gibi başlıca özelliklere değinmekti. Bu konuda eksik veya hatalı bulduğunuz yada sizin kendi fikir ve çalışmalarınızdan farkedip ürettiğiniz herşeyi konunun altındaki yorum bölümünden hem bizimle hem de diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.

Okunma 12124 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 12 Ağustos 2015 13:00

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.