Diksiyon - Fonetik Popüler

 
0.0 (0)
2280   0   1   0   0   0
Yorum Yap

Kurs Bilgileri ve Ücret

Yaş Grubu
Tüm Yaş Grupları
Seviye
Tüm Seviyeler
Kurs Ücreti
ücret için arayınız.
Sertifika
Yok
Kurs Süresi
3 Ay
Kurs Günleri
Cuma
Cuma
  • 18:00
  • 22:00
Ek Bilgiler
Fonetik 2 saat (Cuma 18.10-19.40)
Nefes-Vurgu-Tonlama 1 saat (Cuma 19.50-20.30)
Diksiyon ve Artikülasyon 2 saat (Cuma 20.40-22.10)
Toplam (haftada): 5 saat
Ayda : 20 saat Paket : 60 saat

Kursun Verildiği Yer

Şehir
İlçe

TESTEVin diksiyon, fonetik ve hitabet gibi alanlar için hazırladığı eğitim kursudur.

Konuşma insanlar arası iletişimi sağlayan düşünce, duygu ve beden diline eşlik eden, soluk, ses ve boğumlama organlarının yardımıyla seslere, hecelere ve sözcüklere dönüşen yaşayan bir olgudur. Başka bir deyişle pratik olarak kültürel ya da estetik zorunluluklar ve nedenlerle yalnızca insana özgü olan bir semboller bütünüdür. İnsanın kendini ifadesinde ve diğer insanlarla ortaklık kurmasında böylesine önemli bir yere sahip olan konuşmaya ve iletişime pek özen gösterdiğimiz söylenemez. Pek çoğumuz kendi aramızda aynı dili kullandığımız halde bir türlü anlaşılamamaktan ve anlayamamaktan yakınır dururuz.

Bu durumda düşünce bulanıklığı ve duyguyu dille açığa vuramamanın rolü olduğu gibi soluk, ses ve boğumlama organlarının yeterince işlevsel kullanamamanın da etkisi büyüktür. Aristoteles’e göre sözel iletişim, insana yorum, denetim, değiştirme, yapma olanağı kazandırarak çevresiyle uyumunu kolaylaştıran etkili bir araçtır.

Aristoteles söz söyleme sanatını; “ Belirli bir durumda, dinleyenleri söylenenlere inandıracak öğelerle araçları bulgulama-keşfetme yetisi ” diye tanımlar. Ona göre inandırıcı bir konuşmada; Buluş-Yaratma (Konuşmaya konu olan düşüncenin kaynağı ve özü net ve berrak olmalıdır), Düzenleme-Kurgu (Konuşmanın kuruluşu ve akışı olmalıdır), Biçem-Üslup (Anlatım ve biçem konuşmanın konusuna, gereğine ve dinleyenlere uygun olmalıdır), Bellek-Hafıza (Konuşmacının bilgilerini zihinde tutma ve anımsama yetisi olmalıdır),Deyiş ( Konuşma sese ve gestusa yansımalıdır) Özetle iyi bir konuşmacı önce sesleri (Vokal ve Consonantları) doğru çıkarmalı, boğumlamalı, ardından sesinin şiddetini, tonunu ayarlayabilmeli, düşünce ve duygularını doğru, net ve akıcı biçimde aktarabilmelidir. Dolayısıyla Diksiyon-Fonetik programımızda derslerimiz iyi bir konuşmacının oluşumuna katkıda bulunmak üzere programlanmıştır.


Resimler

Diksiyon - Fonetik

Üye yorumları

Bu firma/kurs için kimse yorum yapmamış.
Zaten üye misiniz? veya Yeni üye olun