Reji Paketi Popüler

 
0.0 (0)
2103   0   1   0   0   0
Yorum Yap

Kurs Bilgileri ve Ücret

Yaş Grubu
Tüm Yaş Grupları
Seviye
Tüm Seviyeler
Kurs Ücreti
ücret tl girilmemiş
Sertifika
Var
Sertifikanın Tanımı
Programı 9 ay (3 x 3 ay) takip edenler TESTEV sertifikası almaya hak kazanır.
Kurs Süresi
3 Ay
Kurs Günleri
  • Cuma
  • Cumartesi
Cuma
  • 19:00
  • 21:00
Cumartesi
  • 14:00
  • 16:00
  • 19:00

Kursun Verildiği Yer

Şehir
İlçe

TESTEV Reji Programı reji ve rejisörlüğün öneminden hareketle, öğrenciye sözünü ettiğimiz donanımı uygulamalarla sağlamaya yönelik bir düşünceyle oluşturulmuş, daha çok yol gösterici ve aydınlatıcı bir program olarak tasarlanmıştır.

Bir paket program 3 aylık dönemi kapsar. Programı 9 ay (3 x 3 ay) takip edenler TESTEV sertifikası almaya hak kazanır.


Tiyatronun en temel iki öğesi kuşkusuz Oyuncu ve Seyirci’dir. Oyuncudan Seyirciye ya da Seyirciden Oyuncuya akan duygu ve düşünce dünyasını biçimleyen, o duygu ve düşünce selinin yönünü çizen, doğru bir mecrada akmasını sağlayan en önemli kişi de Rejisör’dür. Başlangıcından günümüze tiyatro tarihine bakıldığında ritüellerden bu yana, hep etkinlikleri organize eden, yönlendiren deneyimli ve diğerlerinden daha çok bilen bir kişi olmuştur.

Anadolu’da, kaynağı ritüellere ve törenlere dayanan seyirlik oyunlarda bile Meydancı, Yiğitbaşı, Dede, Ağa, Oyun Ağası gibi değişik adlarla anılan deneyim sahibi, idareci ve bilge bir kişi oyunları ve törenleri yönlendirirdi. Günümüzde Rejisörlük-Rejisör ya da Yönetmenlik-Yönetmen diye bilinen bu kavram ve kişi tiyatro sanatı geliştikçe ve karmaşıklaştıkça ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır.

Tiyatronun mutfağından oyuncuya, oyun yazarından seyirciye oyunun düşüncesini tiyatronun tüm anlatım öğelerini sentezleyerek aktaran kişi rejisör-yönetmendir. Herhangi bir metin, bir telefon rehberi dahi, gerektiğinde tiyatro diliyle aktarılabilir. Önemli olan ne anlatmak istediğini bilmektir. İşte rejisör, herhangi bir metin aracılığıyla ne anlatmak istediğini bilen kişidir. Oyun seçiminden, sahne tasarımına, sahne tasarımından ışığa, ışıktan müzik ve dansa, oyuncudan seyirciye uzanan süreci yaratıcılık ve yorum bağlamında biçimleyen kişidir rejisör.
Dolayısıyla dünya görüşü, bilgi, birikim, deneyim, idarecilik ve en önemlisi yaratıcılık gerektiren bu güç işi yapacak rejisör donanımlı bir kişi olmalıdır. Reji Programımız reji ve rejisörlüğün öneminden hareketle, öğrenciye sözünü ettiğimiz donanımı uygulamalarla sağlamaya yönelik bir düşünceyle oluşturulmuş, daha çok yol gösterici ve aydınlatıcı bir program olarak tasarlanmıştır.


Resimler

Reji Paketi

Üye yorumları

Bu firma/kurs için kimse yorum yapmamış.
Zaten üye misiniz? veya Yeni üye olun