Dramatik Yazarlık Nedir?

Dramatik yazarlık konusuna üniversitelerdeki bölümler ve mesleki açıdan yaklaşmadan önce yazarlığın ne olduğu yaratıcılık ve dramayla birlikte ne anlama geldiğine bakmak gerekiyor. Çünkü dramatik yazarlık eğitimi sadece sahne sanatları bölümlerinde verilen eğitimden ibaret değil. Sitemizde bulunan onlarca kurs ve sanat merkezi dramatik yazarlıkla ilgilenen kişilere dramatik yazarlık ve yaratıcı yazarlık başlıkları altında eğitim vermektedir. 

Yaratıcılığa gelirsek; sonradan öğrenilen bir yetenek değildir. Yaratıcı iseniz, yaratıcısınızdır. Yaratıcı değilseniz, değilsinizdir. Unutmayın ki, kendinizin farkında olmak size yenilgi değil, elinizdeki imkanlarla neler yapabileceğiniz hakkında doğru bir yol kazandırır.

Yaratıcı olmadığını düşünenlerin korkmasına gerek yok. Her insan farklı ve özeldir. Güçlü ve zayıf yanları vardır. Dramatik yazarlık eğitimi süresince alacağınız dersler ve vereceğiniz ödevler zaten hali hazırda var olan hayal gücünüzü güçlendirmenizi sağlayacaktır. Dramatik yazarlık eğitimi, beyin kanallarınızı açar, zihninizi parlatır, size olaylara başka, bambaşka gözlerle bakma imkanı sağlar.

Yazarlık ise sonradan da öğrenebilen bir disiplindir. Yazarlık bir disiplindir çünkü matematikte nasıl 2+2=4 ise, yazarlıkta da bir çok değişmez kural mevcuttur. Bu kurallar kesinlikle öğrenebilir ve pratik yaptıkça öğrenilebilir kurallardır. Mesela imla ve dilbilgisi kurallarıd bu örnek gösterilebilinir.

Yazarlıkta önemli olan kendini disipline sokabilmektir. Örneğin, önceden kurgusunu, aksiyon planını yaptığınız bir tiyatro oyununu yazarken, 2. Perdenin 3. Sahnesinde meydana gelmesi gereken önemli bir olayı, heyecanlanıp, gaza gelip ilk perde de yapmamalısınız. Ya da yazdığınız oyun bir polisiye olabilir. Bu polisiyenin yazarı olarak siz zaten katilin kim olduğunu biliyorsunuz. Katil olan karakteri okuyucuya ya da izleyiciye istediğiniz zamanda gösterebilmek tamamıyla sizin elinizdedir. Öyle bir hale gelmeli ve kendinizi öyle bir oyunun içine sokmalısınız ki, katilin kim olduğunu belki siz bile unutmalısınız.

Dramatik yazarlık eğitimi kişilerin yaratıcılık ve üreti özelliklerini disipline edip şekle sokan bu üreti ve yaratıcılığın süreç sonunda bir esere dönüşmesi için yardımcı olan bir öğrenme şeklidir.

Dramatik yazarlık Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde bulunan ve genellikle Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı’na bağlı bir bölümdür. Sahnelenebilecek metin yazarlığı olarak tanımlanan bu bölümde; tiyatro, sinema, reklam filmleri gibi dallara yazarlık yapılmaktadır. Türkiye’de bulunan güzel sanatlar fakültelerinin birçoğunda bu bölüm açılmış ve yaygın hale getirilmiştir.

Dramatik Yazarlık bölümü ile ilgili olarak taşınan en büyük endişe, yazarlığın eğitim ile oluşturulup oluşturulamayacağıdır. Birçok insan bu sorunun başında iki tarafa ayrılsa da bölüm öğrencileri olaya bambaşka bir yönden bakmaktadır. Araştırmalar sonucunda da görebileceğiniz üzere öğrenciler, okulun gereksiz derslerle bezenmediğini ve okumadan yazmaya kadar gerekli görülen alışkanlıkların düzene sokulduğu görüşündeler.

Bölümün amacı ise ülkemizde gelişen reklamcılık ve büyük bir değer taşıyan tiyatroyu geliştirmek, daha bilinçli bireylerin ellerine teslim etmektedir. Yaptığı işin bilincinde olan, yazmaya gönül vermiş ve yazdıklarının bilincine varabilecek nesillerin varlığı ile yapılan işlerin daha kaliteli olacağına inanılmaktadır. Bu uğurda verilen eğitim hem eğitim programı ortak derslerini hem de teknik, geliştirici ve eğitici dersleri kapsamaktadır.

Dramatik yazarlık, yalnızca yükseköğretim programlarında bulunan bir bölüm değildir. Çeşitli şehirlerde bulunan kurslar sayesinde gerçekleştirilebilir. Kurslarda görülen derslerin üniversiteden pek bir farkı olmasa da ortak alınan dersler ağırlıklı olarak görülmemekte bunun yanı sıra yaratıcılık daha ön planda tutulmaktadır. Kurslara isterseniz bunu bir meslek haline getirmek için isterseniz hobi olarak katılabilirsiniz.

Okunma 4441 defa Son Düzenlenme Perşembe, 20 Ağustos 2015 19:57

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.