Dramatik Yazarlık İsteyenlere Öneriler

Dramatik yazarlık yapmak istiyorum ama nasıl? Dramatik yazarlıkla ilgili ipuçları neler? gibi sorular soranlardan olabilirsiniz. Klasik yazarlık ve yaratıcı yazarlıkla çok ortak noktası olsa da dramatik yazarlık biraz farklı bir şey diye düşünülür. Ana farklardan biri dramatik yazarlığın daha çok sahneyle ilişki içerisinde olmasıdır. Senaryo yazmak, sahnelemeye uygun metinler yaratmak demektir. Sinema filmlerine senaryolar, tiyatro oyunlarına metinler, reklam senaryosu oluşturmak gibi… Bu yazıda biz dramatik yazarlık ve genel anlamda yazmayla ilgili ipuçları ve önerilere değineceğiz. Yani yazmak istiyorum ama nasıl diyenlere nacizane tavsiyelerde bulunacağız.

Yazar olmak için neler yapabilirim?

Dramatik yazarlıkla hobi olarak ilgilenen veya drama yazarlık öğrencileri, becerilerini geliştirmek ve yatkınlıklarını artırma amacıyla çeşitli kurslara veya kendilerini geliştirici işlere yönelirler. Aslına bakılırsa bu branş ile ilgilenen insanlarda öncelikli olarak ilgi ve istek aranır. Yani yazarlık gibi önemli bir edebiyat ilgisi öncelikle kişinin içinden gelmesi gereken istekler ile alakalıdır.

Dramatik yazarlık ile ilgilenen bireylerde bulunması gereken özellikler ve yapılması gerekenleri birçok yazar ve eğitmen gerek seminerler düzenleyerek gerek katıldıkları programlarda gerekse bu konu üzerine yaptıkları yazılı çalışmalarda anlatmışlardır. Bu alanla ilgilenen bireylerde olması gereken ilk özellik yazmaktır. Yazmak, yazmayı sevmek ve isteyerek yazmak insanlara sonradan aşılanması oldukça zor bir özelliktir. İnsan, içindeki bu isteği yazarak ve daha çok yazarak körükleyebilir; bu şekilde kendisini daha iyi eğitebilir.

Bu ilginizi geliştirmek için yapabileceğiniz bir diğer önemli unsur ise okumak. Hem çok hem de dolu dolu okumanız gerekir, ruhunuzda bir yerin ne kadar okursanız okuyun doymaması gerekir. Kendinizi bu hale getirmeniz ciddi bir gelişim demektir. Okumak tek başına yeterli bir eylem değildir. Okuduğunuzu anlamanız, üzerine düşünebilmeniz ve okuduklarınızın size gerçek anlamda bir şeyler kattığını hissetmelisiniz. Okumak tek bir türde, tek bir yazarda sınırlı kalmak değildir. Okurken yelpazeniz oldukça geniş olmalıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum iki temelin yanı sıra kendinize daha birçok şey katabilirsiniz. Kelime dağarcığınızın geniş olması da bunlardan biridir. Kelime dağarcığınız ne kadar geniş olursa kullandığınız kelimeler o kadar ahenkli olur ve bir o kadar da uyumlu bir dans sergilerler. Bir işi yapmadan önce ne yaptığınızı bilmeniz gerektiğini unutmayın. Düşünmekten ve dinlemekten kaçınmayın. Düşündüğünüz her saniye sizi geliştirecektir, dinlediğiniz her öyküden hayatınıza bir şeyler girecektir.

Eğer yazarlık için gerekli özellikleri taşıdığınızı düşünmüyorsanız veya eksiklik hissediyorsanız, buna rağmen kendinize bir şeyler katarak bu yola baş koymayı istiyorsanız çok umutsuz bakmamanız gerekiyor. Yaşadığınız yer küçük bir yer olabilir ve yazarlığa yönelik eğitimler almanız mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda katılacağınız bir kişisel gelişim programı dahi size katkıda bulunacaktır. Çünkü içinizde olduğuna inandığınız bir şey varsa bunu sizden başkası ortaya çıkartamaz. Kendinize güvendiğiniz zaman istediklerinizi yapabileceğinizin farkına varmanız gerekiyor.

Anlayacağınız her şey istemek ve yapabileceğine inanmak. Sonrasında kendinize verdiğiniz destek ile yolunuzdaki engeller birer birer ortadan kalkacaktır.

Yazımızın sonunda bazı alıntı ipuçları daha paylaşmak istiyoruz;

Sürekli Okumalı.

Yazar olmak için yazmadan önce okumalı. Ne kadar çok okursanız, o kadar çok yazmaya hazır hale gelirsiniz. Yazar ayırt etmeyin ve herkesten bir şeyler okumaya çalışan.

Araştırmayı İhmal Etmemeli

İyi bir yazar iyi bir araştırmacıdır. Bir konuyu yazarken hafızasındaki bilgilerle yetinmez. Her zaman değişik bilgilerle yazısını zenginleştirir.

Not Almalı

İyi yazar kalemi ve defteri yanından ayırmaz. Her zaman aklına gelenleri not alır. Bu notları da yazarken zamanı geldiğinde istediği gibi kullanır.

İyi Bir Gözlemci Olmalı

İyi yazar gözünü etrafını sürekli gözler. Bakmakla görmek arasında farkı anlamış bir şekilde dünyadaki her canlıyı, her olayı, her hissi görür.

Dinlemenin Önemini Bilmeli

Bir yazarın en büyük zenginliği başka insanların hikayeleridir. O hikayelerden şiirler yazılır, romanlar yazılır, kelimelerle can verilir.

Bilgiye Aç Olmalı

Ansiklopedi ve sözlük sayfalarında müthiş bilgiler saklıdır. Şimdiye kadar duymadığınız bir kelimeye bir sözlüğün sayfasında rastlayabilirsiniz. Yazmak isteyen kişiler bilginin peşinde koşmalı, elinden sözlük, ansiklopedi eksik etmemeli.

Gezmeli

İyi yazar adayı da gezmeli, dolaşmalı, bir taraftan da gezdiği yerlerin bilgilerini okumalı, insanlarla konuşmalı, hikayeler biriktirmelidir.

Konuşmalı - Sohbet Etmeli

İnsanların hikayelerini onlara anlattırmanın insanlarla sohbet etmekten geçer. O nedenle insanlarla konuşmaktan kaçınmayın. Apartmanın kapıcısıyla, otobüsünüzün şoförüyle, kapı önünde laflayan teyzelerle, durakta bekleyen öğrencilerle, kimi bulursanız işte. Konuştuklarınızı sonra kullanmak üzere hafızanıza kaydedin.

Paylaşımcı Olmalı

Yazar adayı sadece başkalarının değil, kendi hikayelerini de paylaşmalı. Arkadaşlarına, dostlarına, ailesine ve okuruna anlattıkça anlatmalı.

Ve aynı zamanda diğer güzel bir alıntı öneri;

* Başka yazarların hayatını incelemiş adamdan çıkar yazar. Sen kimseyi merak etmezsen kimse de seni merak etmez.

* Klasikleri bileceksin. 17. Yüzyıl Fransız klasikleri, Yunan klasikleri insanlığın ortak lezzetini yakalamışlardır. Bunu ıskalıyorsan neyi kaybettiğinin farkında değilsin.

* Türkiye'de doğdun ama Dünyada yaşıyorsun. Onun parçası haline gelmen ve dünya edebiyatıyla haşır neşir olmak lazım.

* Hayatın ve yazının bir bedeli vardır. Bir koşucu o yarışı herkesten beş saniye önce koşmak için yıllarca çalışır. Biz bedel ödemek istemeyiz ama ödenmesi gerekir, kestirmeden olmaz. Bazen de sonuca varılmaz. O bedel anlatılamaz, yazıya layık olmaya çalışırken kendini yavaş yavaş ödetir.

* Sanat, düşünce ve bilimle gelişir insan. Laboratuvardan geçiremediği bir konuyu, zihin ve estetikten geçirmeli sanatçı. insanlığın merakı sanat, düşünce ve bilimdir. Bunlara meraklı değilsen, hazineden geçiniyorsunz, mesleğinin evrensel boyutu yoksa, olmaz.

* Bilim ve esteğin kanatlarını çıkararak yazar olunur. Bilimi öğrenme merakı yoksa, hiç bir şeyi merak etmezse yazar olamaz insan.

 

Okunma 2793 defa Son Düzenlenme Cuma, 21 Ağustos 2015 02:20

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.