Dramatik Yazarlık İş ve Meslek Alanları

Dramatik yazarlık bölümü mezunlarının iş olanakları nelerdir diye merak edenlere yönelik bir yazıdır. Dramatik yazarlık bölümü sergilenen oyunlarda veya sinema filmlerinde yaşanan düşünsel, yazınsal ve kuramsal açığı gidermek amacıyla üniversitelerde kurulmuştur. Bölümün mezunlarına kazandırdığı başlıca özellikler; metin çözümleme ve araştırmaya yönelik çalışmalar, yazınsal metinlerin çokanlamlılığının çıkarılması, yazma becerisinin geliştirilmesi, bilimsel araştırma yöntemlerinin öğretilmesi, sözlü anlatımın geliştirilmesi, güncel olanın yakalanması, tarih bilincinin uyandırılması, disiplinler arası çalışmalara yer verilmesi ve kültürlerarası etkileşime yönelik araştırmalar yapılması gibi başlıklardır. Bu bölüm ülkemizde Dokuz Eylül, Kocaeli, İstanbul, Uludağ, Erzurum, Kars Kafkas ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde bulunurken KKTC’de ise Yakın Doğu Üniversitesi bu bölümü yeni bünyesine katmıştır. Özel yetenek sınavıyla bu üniversitelere girmek için aşağıda yer alan maddeleri uygulamaya çalışmalısınız:

  • Günlük gazeteleri ve dünya medyasını sıkı bir şekilde takip edin,
  • Roman okumanın yanı sıra tiyatro metinlerine de göz atın,
  • Sanat tarihi hakkında bilgi edinin, geçmişten günümüze sanat nasıl gelişmiştir sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde arayın,
  • Tiyatronun geçmişten günümüze analizini yapın,
  • Bazı terimler hakkında bilgi edinin. (Modernizm, epizm vs.)

Bölümden mezun olan kişiler televizyon, sinema, radyo, gazete ve sosyal medya sektörlerinde çalışabilmektedir. Kariyerlerine tiyatro araştırmacısı, dramaturg, tiyatro eleştirmeni, sosyal medya uzmanı, senarist, reklam yazarlığı gibi geniş bir yelpazede devam edebilen öğrenciler işlerini sevdikleri takdirde hızlı bir yükselme yaşayabilirler. Okullarda yavaş yavaş verilmeye başlanan drama eğitimi bu sektörün ne kadar önem kazandığını da gösteriyor. Dramatik yazarlık mezunu bir birey formasyon alması halinde bu eğitimi veren okullarda öğretmen olarak da görev yapabilir. Üniversitelerde eğitim sistemi tamamen araştırmaya yönelik ve bu araştırmaların tezlere, makalelere aktarılması şeklindedir. Bu sayede öğrenci odaklı çalışma yapılmış olup; öğrencinin araştırma, geliştirme ve yazma becerileri gelişmektedir. Verilen bir metnin çok anlamsal olarak çözümlenmesi, eksik olan noktaların doldurulması, akıcılığın sağlanması için yapılması gerekenler gibi konularda eğitim görülürken; bu çalışmalar gerçek hayatta da kullanılabilmektedir.

Bu bölüm mezunlarına neler kazandırır ve bu kazanımlarla neler yapabilirler?

Dört yıllık yazarlık eğitiminin sonunda öğrenciler sanat kültürü, estetik, dramatik yazarlık teknikleri, tiyatro, dramatik yazın, araştırma yöntemleri, bilim, sanat, etik, sanatsal yasa ve düzenlemeler gibi çok çeşitli konularda bilgi sahibi olurlar. Tek başına ya da grup içinde oyun, senaryo, tv dizisi, reklam metni tasarlayıp yazabilir; oyun sahneleyebilir, reji yapabilirler. Eleştirel düşünüp metinleri çok yönlü bir şekilde yorumlayabilir, düşüncelerini yaratıcılıkla yoğurabilirler. Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’nda eğitim almış bu niteliklere sahip olan öğrenci Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve Özel Tiyatrolarda yazarlık, dramaturgluk, asistanlık, yönetmenlik yapabilir; televizyon, reklam, dizi sektöründe senaristlik yapabilir; kurum ve kuruluşlarda eğitimde drama yaptırabilir; kurslarda yaratıcı yazarlık dersi verip atölyeler düzenleyebilir; Yerel Yönetimler-Kültür Müdürlükleri ve Danışmanlıkları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dolaylı Birimleri, Eğitim-Öğretim Kurumları, Halk Eğitim Kurumları, Dershanelerde alanıyla ilgili çalışmalar yapabilir.

Ülkemizde tiyatro bölümleri bulunsa da buralarda genellikle oyuncu yetiştirilir. Eleştirmen sayısının az olması nedeniyle tiyatrolar gelişememekte, bir türlü istenilen atağı yaşayamamaktadır. Dramatik yazarlık mezunu donanımlı bir bireyse hem sinema hem de tiyatro alanında eleştiriler yapabilir, seyirlerin daha iyi hale gelebilmesi için çalışmalar yapabilir. Bütün üniversiteler öğrencilerini kabul ederken özel yetenek sınavlarına başvurur.

Okunma 4562 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.