Dramatik Yazarlık Okumak İçin Neler Bilmeliyiz?

Dramatik Yazarlık okumak isteyen veya bu yönde kurs, eğitim almayı düşünenlere yönelik zaten sitemizde Dramatik Yazarlık İsteyenlere Öneriler yazımız gayet ilgi çekici. Bu konuda yani dramatik yazarlık nasıl yapılır gibi bir başlık altına yeni bir yazı daha eklemek istedik. Ülkemizde son yıllarda daha da önemli bir bölüm haline gelen dramatik yazarlık, her sene özel yetenek sınavlarıyla öğrenci kabul etmektedir. Özel yetenek sınavlarına katılabilmek için lise mezunu olmanız ve YGS’de barajı geçmeniz yeterli olacaktır. Her üniversitenin farklı şekillerde yapmış olduğu özel yetenek sınavı vardır. Çoğu fakülte öğrencilerini kabul ederken bir konu üzerine yazılmış olan kompozisyon üzerinden seçmeler yapmaktadır. Bu sınavı daha kolay bir biçimde geçmek içinse aşağıda yer alan maddeleri günlük hayatınıza yerleştirmeniz gerekir:

  • Dünya medyasını sıkı bir şekilde takip etmek, günlük gazetelere göz atmak, forumlardan ve sözlüklerden insanların konular hakkındaki görüşlerini analiz etmek son derece önemlidir.
  • Dramatik yazarlık okumak isteyen bir kimse roman okumanın yanı sıra tiyatro metinleriyle de ilgilenmelidir. Tiyatronun son yüzyıldaki gelişimi, modernizm gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır. Ünlü tiyatro eleştirmenlerinin de yazılarını incelemeli, nelerin eksik olduğunu az da olsa görebilmelidir.
  • İyi bir metin yazarı sanat tarihi hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Her ne kadar bölümle ilgisi diğer maddeler kadar olmasa da genel kültüre sahip olmayan bir dramatik yazar düşünülemez.
  • Tiyatronun geçmişle bugün arasındaki ilişkisini iyice süzebilmeli, gelişimini çok rahat bir şekilde anlatabilmelidir. Özel yetenek sınavlarında konular daha çok bu alandan çıkmaktadır. Bu yüzden detaylara önem vermelisiniz.
  • Metin yazarlığı hakkında yer alan terimleri öğrenin; rasyonalizm, modernizm, epizm dendiğinde yorumlar yapabilmelisiniz.

Bölümü okumak isteyen bir kişi öncelikle sosyal hayatında da geniş pencerelerden bakabilmelidir. Olayların oluşum ve gelişim nedenlerini iyi süzebilmeli, bunları birbirlerine bağlayarak bir metin oluşturabilmelidir. Bölümde de metni oluştururken nelere dikkat edilmeli, insan faktörü işin içerisine nasıl sokulmalı, akıcı bir üslup nasıl kullanılmalı gibi konular üzerinde durulur.

Dramatik yazarlık bölümünün asıl amacı görsel yazar yetiştirmektir. Sahnelenebilecek her türlü yazı mezunlar tarafından oluşturulabilir. Fakat ülkemizde her mezunun bu alanda çalışması da mümkün değil, bu yüzden mezunlardan sosyal medya, gazete, radyo gibi alanlara da yönelenler olmaktadır. Bu alanda daha fazla öğrenci yetiştirmek istiyorsanız mezun olduktan sonra drama okulları kurabilir, buralarda hem yetişkinlere hem de çocuklara sektörünüzle ilgili eğitimler verebilirsiniz. Her üniversitede dramatik yazarlık eğitimi bulunmasa da önemi her geçen yıl artıyor, bu yüzden ilerleyen yıllarda büyük bir akademisyen açığı olacağı bekleniyor. Kariyerinize yüksek lisans yapıp üniversitede kalmayı seçerek de devam edebilirsiniz.

Okunma 3107 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.