Hikaye Anlatıcılığı nasıl yapılır?

Hikaye anlatıcılığı nedir, nasıl yapılır gibi sorulara tam cevap olabilecek bir yazı daha. İlk olarak aslında çok duyulmayan ama geniş bir meraklı kitlesine sahip olan hikaye anlatıcılığı nedir? hemen buna bir bakalım istedik. Hikaye anlatıcılığı sizlere iskelet halinde verilen bir metnin yani bir hikayenin, sizin sesiniz, anlatım tarzınız ile buluşup karşıda sizi dinleyenlere yaşatılan hoş bir dinletidir. Sizin okumanız ile ve o hikayeye can verişiniz ile canlanan zihinsel görseller sizlerin bir nevi başarısı olacaktır. Aslında hikaye anlatıcılığını bir başka deyiş ile ruhu olmayan bir yazıya can verme olarak da tanımlayabiliriz.

Hikaye anlatıcılığı eğitimleri var mıdır?

Hikaye anlatıcılığı eğitimleri vardır ama bu bilinenden aksine uzun süreli eğitimler değil, atölye tarzında oluşan ve birkaç günlük eğitimlerden meydana gelen bir programdır. Bazı kurslar ise oyunculuk ve diksiyon gibi eğitimlerle birleştiği için daha uzun sürebilir. Bunun örneği testevin sitemizdeki hikaye anlatıcılığı kursu örnek verile bilinir. Temel çalışma başlıkları altında her gün farklı konuların işlendiği ve sizlere hikayeye can verme konusunda en önemli ayrıntıların sunulduğu özelliklerden oluşur.

  • Beden, mekan ilişkisini kavrayabilme
  • Doğaçlama çalışmaları
  • Hikayeyi daha iyi anlama
  • Anlatım teknikleri, biçimleri
  • Farklı anlatıcı rolleri (yetişkin hikaye ya da çocuk hikâyeleri arasında ki farklar)
  • Yeni imajlar ve algılar yaratma
  • Ses ve nefes teknikleri
  • Beden dilini kullanma

Konusunda alanında uzman kişilerden alacağınız bu kısa ama etkili olacak eğitim sonrası, hikayelere nasıl ruh verdiğinizi ve sizi dinleyenlerin nasıl büyülendiğini görüyor olacaksınız. Bu konuda daha detaylı bilgi ve fikirlerinizi yazının altındaki yorum kısmından belirtebilir, diğer hikaye anlatıcılığını merak eden insanlarla paylaşabilirsiniz.

 

Okunma 2323 defa Son Düzenlenme Perşembe, 27 Ağustos 2015 21:18

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.