Seslendirme Nedir?

Seslendirme nedir?

Seslendirme diğer adıyla dublaj dile yeterince hakim, diksiyonu çok iyi, ses tonu ve sese duygu katma becerileri gelişmiş kişilerin yapabileceği bir sanattır. Seslendirme ortalama olarak ülkemize 1970 yılların başında gelmiş ve o günden itibaren birçok dizide, sinema filmlerinde, animasyonlarda sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Öyle ki bu günlerde dahi aynı seslendirme sanatçısının, sezon içinde birden farklı birçok projede seslendirme yaptığını duyar ama çok dikkatli dinlemediğiniz sürece aynı kişi olduğunu anlamanız oldukça zordur.

Seslendirmeler bir diğer adı olan dublaj olarak da tanımlanmaktadır. Dublaj sanatı olarak da kabul edilen bu meslek, ses stüdyolarında yapılır ve gerçek anlamda profesyonel olmuş kişiler ile çalışılır. Amaç sadece verilen metni konuşmak ve dile getirmek değildir. Seslendirmenin kendi içinde birçok kriteri vardır ve bunlara uyuldukça ortaya güzel bir iş çıkacaktır

Seslendirmede dikkat edilecekler

Seslendirmede dikkat edilecek ilk unsur, dublaj sanatçısının sadece ses tonu değildir. Aynı zamanda metinleri okurken verdiği duygu ve bundan daha önemlisi de o anda izlediği görüntülere bakarak o duyguları, oyuncunun verdiği gibi vermeye çalışmaktır. Dolayısı ile aslında baktığınızda o sahneye duygusunu katacak olan daha çok oyuncu gibi dursa da, asıl hayat veren seslendirme yapan dublaj sanatçısı olacaktır.

Bir oyuncu ne kadar başarılı oynarsa oynasın, eğer kendi sesi kullanılmayıp dublaj yapılacak ise o halde seslendirme yapanında katkısı oldukça fazla olacaktır. Öncelikle dublaj yapılacak bölümü tamamen izlemek ve sonrasında ise kare kara giderek her sahnenin duygusu verilecek şekilde okunmaya başlanmalıdır.

Seslendirme sonrası ses tonunun kalınlaştırılması, inceltilmesi gibi durumlarda yine teknolojik cihazlar yardımcı ile yapılır ve genellikle karakterin hareketlerine ve tavrına bakarak ses yumuşatılıp, kalınlaştırılabilir. Seslendirme yapan kişi de yine karakterin tüm ana özelliklerini bilerek bu yönde bir çalışma yapar ve ortaya istenilen sonuç çıkar. Bazen bir dublaj sanatçısının birden fazla karaktere hayat vermesini dinler ama aynı kişi olduğunu anlamayız ya, işte bunun ana nedeni hem ses rengi ile oynanması, hem de dublaj sanatçısının o karakterin görünümüne ve ruhuna giriş yaptığı için bize yansıyan kısmı olacaktır.

Filmlerdeki Seslendirmeler Çekim Tekniğine Göre Nasıl Yapılır?

A - Sessiz Çekim
Film sessiz çekimi tamamlandıktan sonra seslendirmesi yapılır.

B - Sesli Çekim

C - 3 Şekilde yapılır.
1 - Sesli çekilir belli efektler ve müzikler eklenir çekildiği gibi yayınlanır.
2 - Sesli çekilir. 1-2 oyuncu seslendirilir.
3 - Sesli çekilir ve film baştan sona seslendirilir. Günümüzde en çok bu yöntem kullanılmaktadır. Çekim sırasında yönetmenin ve suflörün sesi işitilmektedir. Yönetmen oyunculara neyi nasıl yapmaları gerektiğini söyler. Diğer ekibe komutlar verir. Suflör diyalogları ya da tiratları okur. Sanatçılar suflörden sufle alıp konuşur. Oyuncular için büyük bir kolaylık sağlayan tekniktir. O gürültü içinde sesi duyulmayabilir, ağzının içinde konuşmuş olabilir, duyguyu sesiyle verememiş olabilir. Vurgusu , tonlaması yanlış olsa da hatta sözcüğü yanlış telaffuz etse de bütün bu hatalar seslendirme aşamasında düzeltilecektir. Seslendirme aşamasında cümle cümle ( replik diğer adıyla) seyredilerek kayıt işlemi yapılır.

Seslendirme sanatçısı olmak bu konuda ilerlemek veya meslek olarak yapmayı düşünüyorsanız sitemizdeki seslendirme kursları bölümünden eğitim veren kurumları inceleyebilirsiniz.

Okunma 2840 defa Son Düzenlenme Perşembe, 27 Ağustos 2015 01:00

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.