Seslendirme nasıl yapılır?

Yüzde 60 oyunculuk yeteneği, yüzde 30 düzgün Türkçe, yüzde 10 güzel ses gerektiren meslek olduğu düşünülen seslendirme size verilecek olan metni sadece okumakla bitmiyor elbette. Seslendirme nasıl yapılır diye baktığımızda ilk gerekli olanın bir stüdyo olması olacak. Stüdyonuzda olabildiğince en son teknolojik cihazlar ve bir mikrofon olması gerekecek. Genel anlamda sıralayacak olursak;

  • Bir stüdyo ortamı
  • Mikrofon
  • Kulaklık
  • Görüntüyü izleyebileceğiniz bir ekran
  • Çeviri yapılan metin

Seslendirme genellikle ayakta yapılan bir meslektir. Bunun amacı ise diyaframınızı sıkıştırmadan rahatlıkla metinleri tek solukta okuyabilmenize yardımcı olacaktır.

Seslendirme yaparken ilk olarak ekrana odaklanmak aslında elinizde ki metni okumaktan çok daha önemlidir. Karşınızda ki karakterin güldüğü anda elinizde ki tekste karakterin nasıl güldüğünü söylemez sadece güldüğünü yazar. Sizler gerçek görüntüyü izlerken karakterin ne tonda güldüğüne bakar ve ona uyumlu olarak gülmeye çalışırsınız.

Yine bir diğer önemli konu ise, görüntü de ki konuşma ile kendi konuşmanızı aynı ayarda götürmeniz yani kelime boylarını eşitlemeniz olacaktır. Sizin elinizde ki çeviri okunduğunda yabancı karakter halen konuşmaya devam ediyor olabilir. Bu gibi anlarda o anda konuşmaya göre, ama, ya da, olur gibi kelimeler ekleyerek kelimeyi uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz.

Taktığınız kulaklığın tek bir tarafından ses gelir. Bu da hem orijinal sesleri duymanıza hem de kendi sesinizi duymanıza yardımcı olacaktır. Ortamın sessiz olması ve dikkatinizi dağıtacak bir durum olmaması da ayrıca önemli bir diğer ayrıntı olacaktır. Seslendirme sürekli tekrar yapılmasına ihtiyaç duyulan bir süreç olarak düşünülebilir. O yüzden seslendirme eğitimi veren kurslar sayesinde sizde seslendirme yolculuğunuzda gelişmek ve ilerlemek isterseniz sitemizdeki eğitim kurslarını incelebilirsiniz.

Okunma 2354 defa Son Düzenlenme Perşembe, 27 Ağustos 2015 21:55

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.