Seslendirme (dublaj ) kurslarında neler öğretilir

Seslendirme sanatçısı olmaya karar verdiyseniz ve meslek edinmek istiyorsanız elbette bunun eğitimini almak birinci şart olacaktır diyebiliriz. Diksiyonunuz ne kadar düzgün olursa olsun, daha birçok konuda kendinizi geliştirmeniz ve mesleği tam olarak tanıyabilmeniz için bu kursların sizlere oldukça fazla katkısı olacaktır. Ayrıca elinizde bir sertifikanın olması da iş ararken sizlere yardımcı olacak bir başka unsur olacaktır.

Diksiyon dersi en başta gelir

Seslendirme kurslarında öğretilecek en önemli adım diksiyon dersi olacaktır. Kelimeleri doğru vurgulamak ve özellikle kelimeleri doğru telaffuz edebilmek çok önemli olacaktır. Örneğin dünya kelimesini birçoğumuz uzatarak söyleriz ama doğrusu tek bir seferde kısaca okuma olacaktır. Bu gibi daha birçok adım sizlere detaylı olarak verilecek ve sizler zaten düzgün olan konuşmanızı çok daha kontrollü ve bilinçli olarak kullanmanız olacaktır.

Drama dersleri

Seslendirme dublaj kurslarında hepsinde olmasa da drama derslerinin olması bir artı sağlıyor olacaktır. Bir nevi sesinizi nasıl kullanacağınızı ve özellikle sadece sesiniz ile o an ki duyguyu verebilmenize yardımcı oluyor olacaklardır. Dublajda en önemli şey seslendirdiğiniz kişinin duygusunu verebilmektir. O an da bir köprüden atlıyorsa ve son konuşmalarını yapıyorsa siz metni olduğu gibi okusanız ne kadar başarılı olabilirsiniz? İşte burada drama devreye giriyor ve oyunculuk faktörü ortaya çıkarak o anda karakterin gerçekten ne hissettiklerini vücut dili ile bütünleştirip sunmuş oluyorsunuz.

Dublaj kurslarına gitmek yeterli midir?

Özellikle seslendirme mesleği asla bir kurs alınarak bir anda yüzde yüz başarıya ulaşacağınız bir alan değildir. Kişinin hem kendi yeteneği, hem aldığı eğitimler birlikte harmanlanacak ve aslında kişi bu kurslar ile kendinin farkına biraz daha vararak profesyonel bir iş çıkarmayı başarmış olacaktır. Aksi halde diksiyonu bozuk olan ve şiveli konuşan biri ne kadar eğitim alırsa alsın asla başarıya ulaşamaz ve profesyonel anlamda dublaj sanatçısı olamaz. Bu meslek kendi içinde birçok şey öğreten bir dal olduğu için yıllar geçtikçe ve kendinizi tekrarladıkça hatalarınızı da görecek ve daha da ustalaşma yolunda ilerliyor olacaksınız.

Tiyatro Evi’nde bulunan seslendirme kurslarından iki tanesinin içeriğini paylaşalım.

İlk Kursun Eğitim Programı :

Bahsettiğimiz kursun eğitimi 2 aşamadan oluşuyor.

I. aşama; ses, nefes, diyafram çalışmaları, işitilebilir, akıcı, net tınlamalı konuşma özellikleri, doğru telaffuz kuralları, çene, dudak ve dil tembelliğini giderme çalışmalarından oluşmaktadır.

II. aşama; konuşma ve okuma dili, güzel ve etkili konuşma, seslerin fizyolojik oluşumu, tonlama, vurgular, metin değerlendirme, sözel dramatizasyon, dramatik metinler üzerinde çalışmalar, haber metinleri üzerine çalışmalar doğaçlama, kompozisyon ve uyum çalışmaları, uygulamalı seslendirmeden meydana gelmektedir.

İkinci Kursun Eğitim Programı :

1. Bölüm

1.Hafta: Diyafram - Nefes Teknikleri - İki saat.

2.Hafta: Boğumlama - Artikülasyon - İki saat

3.Hafta: Diksiyon-Fonetik - İki saat

4.Hafta: Tonlama - Vurgulama - İki saat


2. Bölüm Dublaja Giriş

5.Hafta: Türkiye'de ve Dünya'da Dublaj - İki saat

6.Hafta: Metin Çözümleme - Dublaj Teksti Okuma

7.Hafta: Mimik Drama - İki saat

.8.Hafta: Mikrofon Doğaçlama - İki saat

3.ETAP SONUÇ - Stüdyo Çalışmaları.

9.Hafta: Belgesel Dublajı - İki saat

10.Hafta: Çizgi Film---Film Dublajı - İki saat.

11.Hafta: Reklam Filmi Dublajı - İki saat

12.Hafta: Yerli Film Dublajı

Elbette yukarıda verdiğimiz kurs programlarını 2 eğitim kurumunun kendi belirlediği süreçlerdir. Her eğitimi kurumu bu kurs programlarını farklı belirlesede bir çok temel eğitim başlığı biribirine benzerdir.

Okunma 2347 defa Son Düzenlenme Perşembe, 27 Ağustos 2015 22:10

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.